Aktualności

Kochani, zostałam przez Was wywołana do tablicy, więc jestem! Przygotowałam moje 7 rad, jak nie zapomnieć co tak naprawdę jest najważniejsze w sporcie. Cieszę się, że jesteście zainteresowani tym, co u mnie słychać oraz czekacie na to, abym podzieliła się z Wami swoim doświadczeniem.

Proces nauki jest zazwyczaj bolesny. Czasami w czasie treningu jeździec może odnosić wrażenie, że cały świat jest przeciwko niemu i że tylko on jeden znosi takie katusze. W parze z niepowodzeniem i niezrozumieniem idą skrajne emocje, najczęściej te negatywne. Utrudniają one znacznie komunikację między jeźdźcem a trenerem, a to z kolei opóźnia nadejście upragnionych efektów tej ciężkiej pracy.

Pakując się na zawody musimy pamiętać nie tylko o spakowaniu siebie, ale również o zabraniu sprzętu konia i – co bardzo ważne – należy pamiętać o wszystkich dokumentach, bez których nie zostaniemy dopuszczeni do startu. Pakowanie najlepiej jest więc zacząć od pakowania „papierów”, które łatwo przeoczyć w gąszczu akcesoriów jeździeckich.

Jestem zawodnikiem, więc wynik wykonania czworoboku jest dla mnie ważny. Kiedy coś nam wyjdzie jest świetnie. Cukier dla konia, radość i klepanie. A kiedy nie wyjdzie, to cukier niby też jest, klepnięcie jakieś, ale w środku głównie smutek i złość. Na siebie, że się nawaliło, ale i na konia, że niewystarczająco dobry, że przy tych wszystkich zagranicznych "furach" rusza się jak odpięty od wozu. I co wtedy?

Każdy wielki zawodnik ujeżdżenia zaczynał podobnie – z drżącymi rękami, niepewnym wzrokiem i rumieńcem na twarzy. Każdy chciał wygrywać "od pierwszego startu" i każdy uciekał się do rad trenera lub instruktora. Dedykujemy ten wpis wszystkim początkującym dresażystom jako rodzaj przewodnika, a tym bardziej doświadczonym przypominamy o tym, co gubi się często w biegu między zgłoszeniem na zawody a dzwonkiem sędziego.

Na czworoboku spędza się zaledwie kilka minut, ale w tym stosunkowo krótkim czasie może się bardzo wiele wydarzyć. Wyjazdy na zawody nie zawsze idą zgodnie z planem. Jak wygląda przeciętny przejazd na czworoboku większości zawodników? Właśnie tak:

Utrzymanie odpowiedniego kontaktu jest absolutnie kluczowe w konkursach ujeżdżenia. Bez osiągnięcia tego stanu koń nie będzie w stanie poprawnie wykonywać elementów czworoboku, a sędzia nie będzie mógł wystawić ocen wyższych niż 5-6. Wielu jeźdźców ma problem z wyczuciem właściwego kontaktu. Ci, którzy zmagają się z tą częścią treningów, powinni lepiej zapoznać się z pojęciem „na wędzidle”. Ale co to właściwie znaczy? I dlaczego jest to tak potrzebne w ujeżdżeniu?