Jak wygrać konkurs ujeżdżenia

2018-01-10

Każdy wielki zawodnik ujeżdżenia zaczynał podobnie – z drżącymi rękami, niepewnym wzrokiem i rumieńcem na twarzy. Każdy chciał wygrywać "od pierwszego startu" i każdy uciekał się do rad trenera lub instruktora. Dedykujemy ten wpis wszystkim początkującym dresażystom jako rodzaj przewodnika, a tym bardziej doświadczonym przypominamy o tym, co gubi się często w biegu między zgłoszeniem na zawody a dzwonkiem sędziego.

  • Bądź przygotowany

To może brzmieć banalnie, ale powinieneś przyłożyć się do podstawowego treningu w domu. Dobrze jest trenować elementy wyższych klas niż ta, w której startujesz – dzięki temu będziesz czuł się pewniej w i tak już stresującej sytuacji. Z kolei jeśli próbujesz przystąpić do konkursu, na który jeszcze nie jesteś w pełni gotowy, na pewno objawi się to w trakcie przejazdu, którego nie będziesz w stanie ukończyć w harmonii i rozluźnieniu.

  • Naucz się programu

Chociaż czytanie kroków programu na większości zawodów krajowych jest dozwolone (artykuł 430 przepisów dyscypliny ujeżdżenia z dnia 2 maja 2016 roku), zawsze dobrym pomysłem jest nauczenie się całego programu na pamięć. Dzięki temu będziesz czuć się bardziej komfortowo i pewnie, nawet w sytuacji, kiedy nie będziesz w stanie usłyszeć czytającego, choćby z powodu rżenia konia czy mocniejszego podmuchu wiatru. Brakiem pewności możesz zarazić też swojego konia, co na pewno nie pomoże Wam wykonać niektórych elementów czworoboku poprawnie. Pamiętaj, że według nowych przepisów pierwsza pomyłka będzie Cię kosztować aż 0,5%, druga 1%, a trzecia oznacza eliminację!

  • Wykorzystaj czas na rozprężalni

Najważniejszą rzeczą przed konkursem jest poprawne rozgrzanie konia, aby mógł on dobrze pracować. Nie zwracaj uwagi na to, co robią inni zawodnicy, postaraj się skupić na własnym koniu. Najlepiej jest rozpocząć rozgrzewkę od kłusa anglezowanego, aby odciążyć grzbiet konia. Jeśli dodatkowo Twój koń ma słabsze plecy, pozwól mu na nieznaczne wydłużenie szyi w celu odpowiedniego rozciągnięcia.

  • Poproś konia o używanie szyi

Jeśli chcesz pracować z koniem w poprawnym ustawieniu, szyja musi być zaokrąglona, a głowa w pionie lub nieco przed pionem. Kiedy koń korzysta ze swojej szyi, lepiej balansuje całe ciało i angażuje do pracy zadnie nogi. Nie szukaj zbyt ciasnego kontaktu, bo może to skutkować zbyt dużym zgięciem szyi i usztywnieniem całych pleców.

  • Weź pod uwagę przejścia

Kiedy poruszasz się w szrankach czworoboku, myśl ciągle o jeździe do przodu. Na przykład w przejściu z galopu do kłusa, nie myśl o tym, jak o zakończeniu galopu, ale jak o rozpoczęciu kłusa. Zamiast „Prr”, niech w Twojej głowie pojawia się „Idź!”. Zamiast wodzy, używaj raczej pomocy aktywizujących. Dzięki temu Twoje przejścia będą dużo bardziej płynne.

  • Odnajdź rytm

Rytm i tempo determinują w pewien sposób Twój przejazd. Staraj się utrzymywać je na tym samym poziomie przez cały czas i wyraźnie pokazuj zmiany przy skróceniach i wydłużeniach. Skracając nie zapominaj o impulsie, nawet jeśli dany ruch wymaga od Ciebie i konia mniejszej ekspresji niż np. w kłusie pośrednim!

  • Rozmawiaj z sędzią

Jeśli zastanawiasz się nad słusznością wystawionych ocen, zawsze możesz w przerwie omówić je z sędzią, który Ci je wystawił. W przypadku otrzymania oceny niższej dowiesz się, co zrobiłeś źle i nad czym powinieneś się skupić na treningach w domu.

  • Zdobywaj doświadczenie

Im częściej będziesz zabierać swojego konia na zawody, tym pewniej będziecie się czuć. Warto porównywać karty ocen podpisane przez różnych sędziów i na ich podstawie planować trening. Ciężka praca według dobrego planu procentuje na kolejnych zawodach.